Petőházán lakom, viszont a munkám Sopronba és ennél távolabbi helyekre vezényel. 2000 júniusában váltam papíron is lakberendezővé. Ez idő alatt nagyon sok megbízatásom volt, ami rengeteg tapasztalatszerzéssel párosult. Ezeket, és az eddig megszerzett tudásomat szeretném megosztani a Kedves Olvasóval azért, hogy ha bármikor szüksége lenne a jelenlegi otthona átalakítására, esetleg egy újnak a megtervezésére, akkor a hasznos ötletek és a szívből jövő jó tanácsok segítik majd kiküszöbölni az ilyenkor fellépő hibákat.
Lakberendezés, mint szakma
Sorozatom első fejezete a lakberendezési munkáról, munkafolyamatáról szól.
Sokan megkérdezik tőlem, hogy a mai világban meg tudják-e fizetni az építkezők, lakásfelújítók a lakberendezői tevékenységet? Egyáltalán szükség van-e rájuk, hiszen a bútorokat elhelyezni egyszerű feladat, csak egy kis ötletelés kell hozzá. Nem luxus lakberendezőt megbízni az amúgy is költséges építkezésnél? Én ilyenkor mindig visszakérdezek:
Vajon mennyi bosszúsággal és plusz költséggel jár az, ha például egy újonnan épített házban a dugaljak és a villanykapcsolók teljesen átgondolatlanul lettek elhelyezve és használat közben, utólag derül ki, hogy az összes konnektor a bútorok mögé került és nincs mód például a porszívó használatára? Ilyenkor jöhet a hosszabbító kábel, meg természetesen a mérgelődés. Majd jó pár év múlva, mikor a festés gondolata előtérbe kerül, akkor fogalmazódik meg az emberekben, hogy most lehetőség nyílik ezeknek az áthelyezésére. Ez most csak egy példa volt sok közül. Felhozhattam volna példaként a válaszfalak, kandallók elhelyezésének problémáit is.
Rátérve a lényegre:
A lakberendezői tevékenység nagyon sokrétű feladat és csak olyanok művelhetik, akik szívből szeretik munkájukat. Itt lép előtérbe az a mondat, hogy „a munkám a hobbim”.
Viszont a mai napig még sokan nincsenek teljesen tisztában azzal, hogy mi az, amit rá lehet bízni egy lakberendezőre. Ezért a következő sorok erről fognak szólni.
A legjobb reklám a már elkészült munka, amit megelégedettség és siker koronázza. Ilyenkor a tulajdonos az ismerőseinek ajánlja a szakembert. Jelen esetben a lakberendezőt.
Ezután jön az első találkozás, ami mindkét félnél várakozással és kíváncsisággal teli időszak előz meg. Az első megbeszélésen a megbízó elmondja a kívánságait, ötleteit. Sokan vásárolnak az építkezés folyamán különböző szakfolyóiratokat, ahol a már elkészült épületek és belső terek fotói nyújtanak segítséget a belsőépítészeti megoldásokban. Bár sok esetben van úgy, hogy az újságban látott ötlet különböző okok miatt az adott épületben nem kivitelezhető. Ezért nagy segítség ilyenkor, ha egy lakberendező szakember a helyi adottságokat figyelembe véve, a vevő ízlése szerint teljesen egyedi tereket alakít ki.
Ezek után a helyiségek bútorozását beszéljük át, hogy a víz- villanykiállásoknak a pozícióját meg tudjam határozni. Természetesen ezeket a munkafolyamatokat hosszabb párbeszédek előzik meg, hogy a család időbeosztásának és programjainak megismerésével a lehető legjobb variáció kerüljön megvalósításra. Nagy figyelmet fordítok a konyhabútor kérdésének megoldására is, mivel ez az a helyiség, ahol egy kisebb „üzemnek” kell profin működnie minden hiba nélkül.
Ha megvan a bútorozás terve, a dugaljak, villanykapcsolók, vízkiállások helye, akkor következik a burkolatok kiválasztása. Mivel ezen a téren elég nagy a választék mind a hideg-, mind a meleg burkolatok esetében, ezért a megbízóimmal együtt szoktam elmenni ezeket kiválasztani. Az évek során elég sok tapasztalatra és ismeretségre tettem szert, ami ez esetben mindig nagyon jól jön számunkra a minőségi, és árban elfogadható termékek kiválasztásakor. Ezzel egy időben a fürdőszoba megtervezésére és a nyílászárók kiválasztására is sort kerítünk.
Így már kezd egy összkép kialakulni, amit fotórealisztikus látványterv elkészítésének segítségével tudok bemutatni.
Az adott helyiségekbe még hátra van a fal színének, a függönyöknek és a lámpatesteknek a felkutatása. Ebben szintén nagy segítségemre vannak a már jól bevált szaküzletek.
Nem említettem több dologról szót, mint például a széf helyének kialakítása, a belső nyílászárók kilincseinek, a kandalló, a fűtőtestek kiválasztása stb. Ezek szintén olyan részei az egésznek, amikkel egy harmonikus összképet tudunk elővarázsolni az építkezés befejezésével.
Összefoglalva: a lakberendező egy olyan munkatárs az építkezés, átalakítás során aki, mint egy kaméleon, beleilleszkedik az adott miliőbe és objektívan segíti az egyes munkafázisok, majd az építkezés sikeres lezárását.