Kerti medencénk környezetét többféle burkolattal láthatjuk el. Ezek közül az egyik legkézenfekvőbb a fa. Észrevétlenül simul a tájba, a környezetbe, a legkülönbözőbb stílusokhoz is könnyen alkalmazkodik.
Kerti burkolatként szépséges trópusi és európai fafajták egész sora áll rendelkezésünkre, ízlésvilágunkon és pénztárcánkon múlik, mit választunk. A távolabbi jövőre is gondolhatunk, amikor vásárolunk. Ha ellenőrzött erdőkben, direkt e célra nevelt fákból készülő padlót választunk, akkor egyúttal adunk egy hajszálnyi esélyt a természetnek a megújulásra.
A trópusi fajok közül kertünkbe a hajók, hordók anyagaként is ismert teak különböző fajtái a legalkalmasabbak, de választhatunk ázsiai származású bangkirai és afrikai irokóburkolatot is. No, és ott az ezerarcú bambusz, amely valójában nem is fa, hanem egy rendkívül gyorsnövésű fűféle – a belőle készült padlóburkolat egyedülálló, nem korhad és nem vesz fel vizet, anyaga keményebb, mint a tölgyé. Az európai fajokat hőkezeléssel teszik kültéri használatra alkalmassá. Ennek köszönhetően gazdagabbá vált a fafelületek színválasztéka is. A leggyakoribb európai fajok: akác, kőris, tölgy, melyek helyettesíthetik a drága trópusi fákat, színvilágban is nagyban eltérnek azoktól.
A kültéri faburkolatnál ideális a bordázott járófelület, s ha jó a kialakítása, a víz gyorsan folyik el róla, és ez a csúszásveszélyt is minimálisra csökkenti. Az eltérő méretű és hosszúságú kültéri faburkolatok tetszetős, változatos formákban lerakva nagyon szép látványt nyújtanak, egyúttal a kert különböző részeit egyszerre választják el és kötik össze.
A mostanság divatos modern, sokszor szigorú, szögletes formájú házakat is megszelídíti, még úgy is, hogy követi azok merev vonalait. Ha sötétebb tónusúak a ház nyílászárói, árnyékolói, erkélykorlátai, az ugyanilyen színű kerti burkolatok eleganciát, nagyvonalúságot kölcsönöznek a ma rezidenciáinak, egyúttal barátságossá teszik az amúgy hűvös benyomást keltő épületeket.
Nehezen találnánk még egy ilyen anyagot, amivel ugyanezt a hatást érhetnénk el az összkép megváltoztatása nélkül. Szerencsére nem is kell keresnünk, használjuk bátran, de mértékletesen, a természet tiszteletben tartásával.
Az eredeti írás megjelent: SPATREND magazin 2010, I.évf. 1.szám