Nem minden építészeti szabály „kőbe vésett” és megváltoztathatatlan. Egy olyan lakást mutatunk be, ahol több helyen merőben új és merész formákat, színeket és anyagokat használtak.
Ahogy azt az alaprajzon is láthatjuk, a viszonylag nagy alapterület (8×20 m) ellenére nem a jól megszokott négyzet forma köszön vissza. Ennek oka a telek elhelyezkedése és annak beépíthetősége. Ebből a szokatlan alapterületből – igaz 3 szinten – kellett kialakítani olyan mindennapi életteret, mely nem csak funkcionalitásában, de designjában is megállja a helyét. Sokak számára szokatlan megoldásokat alkalmazott az enteriőr megálmodója, Budai Ildikó.
… a formák:
Azt már sokan tudják, hogy nem kell mindig szigorúan ragaszkodni a négyszög alaprajzhoz. Még a fürdőszobának is lehet íves fala, és ha ez esetleg üvegtéglából rakott, az üvegen átsejlő fény meglepően jól oldja a csempézett felületek hidegségét.
A nappali-étkező-konyha terét ívelt vonalú szinteltolás osztja meg, amelyet a galéria is megismétel. Ezt az építészeti megoldást tovább hangsúlyozza a beépített halogénvilágítás, és a galéria korlátjának határozott vízszintes irányú vonala. A szinteltolás a fürdőszobában is megjelenik, így olyan hatású, mintha két fürdőszoba lenne egy helyiségben. A nagyméretű, fekete gránitlap burkolatú magasabb rész a kádnak és a zuhanyzónak ad helyet. A kád feletti ablak köralakja finoman töri meg a sötét színek és a „súlyos” burkolat hangulatát. A rajta beáramló fény is segít ebben. Az alacsonyabb, kisebb, ezüstszürke kockás részben a WC-t, a bidét és a mosdót helyezték el.
… a színek:
A fürdőszoba fala fekete, ennek ellenére a helyiség nem lett sötét, sőt inkább fényes, elegáns és hangsúlyos hátteret ad a hófehér kerámiáknak.
A kicsi, sötét helyiségekben sem kell félni az erős színektől. Megtöltik a teret, belakottá teszik. Jó példa erre a „szabadidős részleg” edzőtermi része, ahol bár kicsi a belmagasság, még a mennyezet is barnás-vörös árnyalatot kapott, éppúgy, mint a falak és a padló.
A „szabadidős részleg” másik helyiségében a falak és a medence apró mozaikokból van kirakva. Érdekes, hogy néhány mozaikelem helyett apró tükröket ragasztottak, és azok a mennyezetbe süllyesztett halogén lámpák fényét tükrözik vissza, ettől az egész helyiség sejtelmes lett. A mozaik kékes színe, tónusa ellenére sem mondhatjuk, hogy nagyon hideg. A megfelelően választott árnyalatok csodát művelhetnek.
A nappali-étkező-konyha együttesében a színek és anyagok tovább erősítik az ívelt formákat. A meleg, sötétvörös cseresznye faborítás a korlát hideg acélja alatt finoman elegáns kontrasztot alkot. A galéria miatti nagy belmagasságú falat a nappali felöli részen különleges színházi technikával, strukturált felületűvé és ezüsttel mintázott feketévé varázsolták. Nem unalmas…
… és az anyagok:
Sok hideg, fényes felületű anyagot használtak – magasfényű gránitlapokat, üveget, rozsdamentes acélt – az összhatás mégsem lett rideg. A meleg bátor színek, finom tapintású faborítások és a FÉNYEK – mint már említettem – nagyon is lakhatóvá, hangulatossá tették a lakást.