Vendéglátóink Budapest egyik külső kerületének csöndes mellékutcájában örökölték meg ezt a csaknem nyolcvan éves házat. Esetükben szó szerint érthető, otthonuk felújításkor a kályhától indultak el.
E kisvárosi környéken sok a fa és a virág. Minden házhoz tartozik kisebb-nagyobb kert is, melyeket tulajdonosaik konyhakertként, virágoskertként, esetleg lomok gyűjtőhelyeként hasznosítanak. Vendéglátóink kertje egy szoba intimitásával kapcsolódik a házhoz. Az utcáról láthatatlan a füvesített, bokrokkal, fákkal körülölelt kert, melyben a gyerekek és a háziak kedvenc kutyájának játékaié a főszerep. A fedett terasz pedig fűtésének köszönhetően esős, hűvös időben is kellemes üldögélőhely.
A ház felújítási munkálatai nagyrészt befejeződtek, amikor egy baráti házaspár frissen épült házát látva elkérték lakberendezőjük telefonszámát, és felkérték Krebsz Zsuzsannát a befejezésben való közreműködésre. Őt kérdezem:
Hogyan kezdődött a közös munka?
Mint minden esetben, az igények, lehetőségek és persze a lakás részletes felmérésével, a vázlatok egyeztetésével, majd a kész tervek alapján a beszerzéssel, kivitelezéssel folytatódott. Ez utóbbiakban megbízóimé volt a főszerep, én csak asszisztáltam hozzá címekkel, ötletekkel. Bontásról szó sem lehetett, csupán továbbépítésről, de nem is lett volna szükség rá, mert a felújítási építész terv olyan körültekintően készült, hogy minden funkciónak megfelelő hely jutott. Jól berendezhető, a család igényeit maximálisan kiszolgáló méretű és beosztású helyiségekre osztották az adott alapterületet. Csupán az előszobával, (mely egyben a tetőtérbe vezető lépcső háza is), bánt kissé szűkmarkúan tervezője, de a főfalakat ő sem tolhatta odébb. E helyiség berendezése nehéz feladat volt. Megbízóim azt kérték, tágas hatású, világos, ha lehet elegáns, de otthonos tér fogadja a megérkezőt. Legyen helye a cipők és a kabátok egy részének, kulcsnak, telefonnak, esetleg a porszívónak, és önálló használata legyen biztonságos két kicsi gyermekük számára is! A kevés fémből és sok fából készült korlátot átlátszó edzettüveg-betétekkel tettem biztonságossá. Ezzel a tér viszonylagos tágassága megmaradt, melyet a nagyméretű tükörrel tovább tágítottam optikailag. A lépcső alatti tér ideálisnak tűnt a cipők és egyes takarítóeszközök tárolására.
Szép cserépkályha áll a nappaliban. Azt is Ön tervezte?
Nem, dehogy. Ez talán az egyetlen berendezési tárgy, melyet a régi házból megtartottak. Ma is használható állapotban van, és jellegzetes dísze is a nappali-étkező közös terének. Kellemes kontrasztot alkot a sötétebb cseresznye színű bútorokkal.
A hálószoba viszont világos alapszíneket kapott.
Mivel a nappaliból nyílik, azért a kályha kiegészítő színe itt is jelen van a terrakotta falon és megjelenik a textileken is. Itt az egészség és a nyugodt otthonosság voltak a tervezés fő elvei. A szokásosnál hosszabb, motorral mozgatható ágykeretek, a plazmatévé a falon, és a gardrób ajtaja nyitására felkapcsolódó világítás. Ezek e kis hálószoba luxusai.
A padlástér szinte még lakatlannak tűnik.
Igen, ez majdnem így is van. Amikor bekapcsolódtam a berendezési munkába, maga a tetőtér már készen volt, csupán az alaprajzi beosztáson finomítottunk kissé. Második nappalinak, két gyerekszobának fürdővel lesz majd itt helye a dolgozószoba mellett.
Ami a legfontosabb volt, hogy a családfőnek csöndes elvonulásra, egy kis otthoni munkára nyugodt helyet biztosítsunk, már elkészült. És a ház asszonyának kérésére a háztartási helyiséget is itt rendeztük be. Nagyméretű gardróbszekrények (az egyiken át juthatunk a beépítetlenül hagyott padlástérbe), és ezen a szinten is kialakított gardrób helyiség mentesítik a tárolás alól a nappalikat, hálószobákat. Néhány év múlva folytathatom majd a megkezdett berendezési tervet, amikor a gyerekek elérik az iskolás kort.
Gyakran találkozik ilyen erőlelátó tervezéssel?
Igen, egyre gyakrabban. A lakberendezési tervkészítésnek sok egyéb mellett az is a nagy előnye, hogy úgy lehet lépésenként haladni a megvalósítással, hogy az egység megmarad. Lehetnek a szakaszolásnak anyagi okai. Ilyenkor egy kislakás is készülhet évekig és nem csorbul a harmónia. Jönnek ünnepek, melyekre kérhető egy-egy betervezett bútor vagy kiegészítő- és dísztárgy. Folyamatosan lehet örülni, ha egy-egy elképzelés megvalósul és lassan összeáll a kép. Vagy mint vendéglátóinknál, a változó igények szerint rendezzük majd be a megteremtett alapot.
Ezek szerint kapcsolata a megbízó családdal hosszabb távra terve.
Nagyon remélem, hogy jó szívvel gondolnak rám. Bár annak is örülök, ha nem jutok gyakran eszükbe, (mondjuk akkor, ha nekimennek egy rossz helyre került bútornak, vagy nincs hová letenni a kávéscsészét) csupán kellemesen, kényelmesen élik életüket abban a környezetben, amelynek megteremtésében én is közreműködtem.
Megjelent: SzépLak 2005/07.