Hova építsük be a zuhanyfolyókát?
megoldások az ACO-tól
Több lehetőség is kínálkozik a zuhanyfolyóka beépítésére. Tehetjük egyből a zuhanyzó bejáratához, vagy akár hátra a falhoz. De vajon melyik a jobb és hatékonyabb megoldás? Cikkünkben körbejárjuk a témát.
Lakásunk egyik legkényesebb területe a fürdő. Igaz, hogy életünk elenyésző részét töltjük itt, ám mégis érdemes aránylag hosszú időt rászánni a megtervezésére. Átrendezése ugyanis később sokszor csak bontással valósítható meg, ami mind időben, mind anyagiakban igénybe veheti erőforrásainkat. A tervezés során az egyik ilyen fontos kérdés a zuhanyfolyóka elhelyezése. Azt már eldöntöttük, hogy épített zuhanyunk lesz, de hova helyezzük a vízelvezetést? Nos, ez megint csak egyéni döntés, ám érdemes figyelembe venni bizonyos tényezőket. Ezeket cikkünkben össze is gyűjtöttük.
Zuhanyfolyóka a hátsó falnál
- a legegyszerűbb elrendezés, a lejtés a könnyen kialakítható
- elkerülhető a víz tócsákba gyűlése
- ajánlott falszigetelő gallérral ellátott zuhanyfolyóka használata
- ShowerStep lejtésképző profil használata ajánlott
Zuhanyfolyóka 10 centire a hátsó faltól
- kicsivel bonyolultabb megoldás, mint az előző
- nincs megmaradó víz a zuhanyzóban
- szigetelőgalléros zuhanyfolyóka használata ajánlott
Zuhanyfolyóka a zuhanyzó bejáratánál
- egy lejtő kialakítása szükséges a fürdőszoba irányába
- előfordulhat, hogy víz vagy szappanhab marad a zuhanyzóban
- a zuhanyfolyóka hosszának pontosan meg kell egyeznie a zuhanyzó ajtajának szélességével
- a zuhanyfolyókát a bejáraton belül a zuhanykabinban helyezzük el
- ShowerStep lejtésképző profil használata ajánlott
Zuhanyfolyóka a zuhanyzó bejáratánál, mindkét oldalon
- a zuhanyzó két bejárattal rendelkezik, mindkét bejáratnál elhelyezünk 1-1 zuhanyfolyókát
- a fürdő irányában mindkét oldalon ki kell alakítani a lejtést
- javasolt a fürdőszobába is kialakítani lejtést, mégpedig a zuhanyzó irányába
- előfordulhat, hogy víz vagy szappanhab marad a zuhanyzóban
- a zuhanyfolyóka hosszának pontosan meg kell egyeznie a zuhanyzó ajtajának szélességével
- ShowerStep lejtésképző profil használata ajánlott
Vajon mi a helyzet a burkolólapokkal? Jó hírünk van: zuhanyfolyóka beépítése esetén bármilyen méretű lapot használhatunk, hiszen azt nem kell apróra feldarabolni. Így, ha valaki kifejezetten nagyobb lapokat szeretne elhelyezni az épített zuhanyzóban, számára ideális megoldást jelent a zuhanyfolyóka használata.
A folyóka elhelyezésétől függően szükség lehet a járólap gérbe vágására. A fenti lehetőségek közül ez a második esetben fordulhat elő ez, amikor a zuhanyfolyókát a faltól tíz centiméterre építjük be. Itt szükséges négy irányban lejtést kialakítani az optimális vízelvezetés megteremtése érdekében.
Különleges helyzetet eredményez még az a megoldás is, amikor a zuhanyzó bejáratához építjük be a folyókát. Ebben az esetben gérvágás nem szükséges, viszont célszerű a fürdőszobát is lejtetni a folyóka irányában. Azaz nemcsak a zuhanyzón belül, hanem azon kívül is beépítünk lejtést. Ennek magyarázata nagyon egyszerű: könnyen előfordulhat, hogy a víz „túlszalad” a folyókán és a fürdőszoba területén alakulnak ki víztócsák.
Összefoglalva elmondhatjuk, hogy a vízelvezetés megtervezésénél és a zuhanyfolyóka helyének meghatározása során érdemes kompromisszumot kötni. A látványos megoldások alkalmazása esetén is fontos, hogy a vízelvezetés maradéktalanul megvalósulhasson, hiszen fürdőnk így marad száraz és ezzel párhuzamosan így biztosít egészséges környezetet. Ha a legegyszerűbb és leghatékonyabb megoldást keressük, akkor zuhanyfolyókánkat a hátsó falhoz tegyük, vagy előtte maximum 10 centiméterrel helyezzük el. Itt főleg igaz a mondás: elegendő egyszer megtervezni és felépíteni a fürdőt, ha abban minden megfelelően a helyén van.
Minisorozatunkat folytatjuk: a következő cikkünkben az optimális lejtésről számolunk be.
Kőhegyi Erika
az ACO kapcsolattartója